Wonder Bunny Törpenyúl Tenyészet
www.wonderbunny.hu

Elhelyezés

 

A törpenyuszik szobanyuszinak lettek kitenyésztve, így lényegesen tovább élnek lakásban tartva. A kinti veszélyek (ragadozók, fagy, hőség, stb.) megrövidítik az életüket és kevésbe szocializáltak, mintha családtagként velünk élnek bent. Tenyészetünkből csak lakásban tartásra, családtagként kezelt nyuszikat adunk. Természetesen ettől függetlenül kilehet (kell) vinni őket ásni, legelni, szaladgálni, D-vitamint szívni a szabadban. 

A nyuszi tartható karámban vagy ketrecben is, viszont csak mindennapos kiengedés mellett. Általános tévhit, hogy a nyuszi büdös állat. A nyusziknak vatta illata van. Az alomnak lehet szaga, de csak persze ha nincs takarítva. Melyik állat után ne lenne az 4-5 nap után? A nyuszi almot 2-4 alkalommal takarítani kell hetente. Hisz egy cica vagy kutya sincs egy kis ketrecbe zárva napokra az ürüléke mellé, hisz akkor az is szagos lenne.

A nyuszi helyének legalább 100-120 cm hosszúnak kell lennie és 50-70 cm szélesnek. Valamint a magassága akkora kell hogy legyen, hogy a nyuszi két lábon feltudjon benne egyenesedni.

Lehetőleg olyan szobát válasszunk ami nyugodt, fényes, de nem meleg és nem tűz be állandóan a nap. Vezetékek és virágok legyenek biztonságban, esetleg magasban vagy vezetékvédő tokokban.

A ketrecbe, nyusziszobába érdemes búvóhelyeket tenni, mert nagyon szeretnek mindenbe bele bújni és

minden tárgy alábújni. Valamint szeretnek mindenre felugrálni is, így egy dobogó, házikó jól jöhet.

A ketrecet lehetőleg ne a hálószobába tedd, hogy ne ébredjetek fel egymásra. A legjobb ha van egy  világos, hűvös szoba, amit kineveztek nyusziszobának. A ketrecet tilos radiátor elé, ablakba tenni! Ha nincs "nyuszibiztos" szoba a házban, akkor legegyszerűbb egy fa vagy fém karámot is beszerezni, amivel a szoba egy részét lelehet keríteni vagy akár a ketrecet is körbekeríthetjük. 

 

Alaptartozék az itató, szénatartó és etetőtál. Etetőből nem kell nagy, hisz pár kanál eledelt fogyaszt csak naponta egy nyuszi. Az itató 300-1000 ml űrtartalmú legyen, ami lehet önitató vagy kerámia tál is. A széntartó lehet fém vagy műanyag zseb vagy belógatható laszti, esetleg fa tároló is.

Alomnak pelletet ajánlott csak használni, érdemes csak alomtálcába tenni almot a többi részt tisztán hagyni, hogy egyértelmű legyen az alomtálca használata. Tehát a ketrec többi részét érdemes üresen hagyni amíg nem szobatiszta. Később tehetünk egy fekhelyet, szőnyeget a ketrecbe, viszont ha a nyuszi enné ezeket, akkor mihamarabb vegyük ki. Erre az esetre lehet szerezni kisállatoknak gyártott kender vagy lenszőnyeget, amit ha megrágcsálnak sem káros. Ha a szobatisztaságot zavarja a szőnyeg vagy fekhely, akkor egyszerűen ne használjunk.

 

Kinti tartás ellen szól: a jeges víz és eledel nincs jó hatással az immunrednszerre. Érdemes tudni, hogy jobban bírják a hideget, mint a meleget, de ettől függetlenül a fedett hely elengedhetetlen. Se fagy, se eső, se hó, se huzat nem érheti a nyuszit.  Fontos, hogy gyorsabban átásnak a ketrec/kerítés alatt mint gondolnánk! A kinti kifutónak legyen teteje, ez véd a naptól, (a nyuszik nagyon könnyen napszúrást kapnak) a ragadozóktól és attól, hogy kiugorjanak. Ne becsüljük alá nyuszinkat! Figyeljünk a mérgező és ehetetlen dolgokra, pl.: gyöngyvirág vagy tiszta. A lakásban különösen a szobanövények és a vezetékek okoznak gondot, ezeket elfogyasztása általában elhulláshoz vezet! 

 

  •  A használt felszerelésekkel legyünk óvatosak! A megvásárlásuk után mindent vízzel és fertőtlenítőszerrel takarítsunk át. A legkisebb lyukakat és rácsokat is mossuk le! Mivel a használt ketrecek előző lakói hagyhattak bent olyan baktériumokat amik veszélyesek lehetnek, sőt leggyakrabban az előző lakó elpusztul majd a ketrec eladásra kerül online piactéreken, így nagyon alaposan fertőtlenítsünk, majd a fertőtlenítőt is alaposan mossuk le a ketrecről.

                               

 

 

           

Nyuszikra, rágcsálókra és kisemlősökre specializálódott webshop: https://nyusziplaza.hu/

 

 

Mi legyen otthon ha törpenyuszid van?

 

Ami már rögtön kell:

  • sok alom
  • sok széna 
  • törpenyúl eledel 
  • nagy ketrec és/vagy karám
  • önitató vagy kerámia tál
  • etetőtál
  • házikó
  • szénatartó
  • szállítóbox
  • alomtálca

 

Hasznos lehet még:

  • gyógynövények és természetes rágcsálnivalók jutalomfalatként (pl. szárított gyermekláncfű vagy kamilla)
  • karomvágó (a karmokat 2-3 havonta vágni kell)
  • kefe a csomók ellen
  • fekhely
  • fogkoptató faágak, fatörzs
  •  játékok (alagút, jutalom falat laszti, stb.)

 

Ötlettár